İmplant Tedavisi

Güncellenme Zamanı : 17/02/2022 00:12

İmplant Tedavisi , Avantajları ve Uygulanabilirliği

Eksik dişlerin yerinin doldurulması için kullanılan implant tedavisi, çene kemiğinin içine yerleştirilen vidalar ile yapılır. Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacı ile yerleştirilen ve organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan, titanyum metalinden imal edilen; plak, vida ve çivilere “implant” adı verilir. Eksik diş veya dişlerin yerine bir ya da daha çok implantın yerleştirilmesi işlemine implantasyon adı verilmektedir.

Diş hekimliğinde kullanılan implantlar; vida veya silindir şeklindedir. Yaklaşık olarak diş kökünün boyutlarında (8- 16 mm) ve 3.5- 4 mm çapındadırlar. İmplantlar yerlerine yerleştirildikleri eksik doğal dişlerin görevlerini üstlenirler.

Diş hekimliğinin temel amacı, kaybedilen dişleri fonksiyon ve estetik olarak doğal dişlere benzer şekilde yerine koyabilmektir. Hastanın çiğneme, konuşma, gülme gibi fonksiyonları yapabilmesi dış görünümden daha önemlidir. Çiğneme doğa tarafından mükemmel bir şekilde geliştirildiğinden, tek bir diş kaybı sonucunda bunun yapay herhangi bir şeyle tam olarak onarılması mümkün değildir. Ancak, insan yapısı bir diş kökünün (yani implantın) çene kemiğine yerleştirilmesi doğala en yakın tedavidir.

İmplant, bu işi bilen uzman diş hekimleri tarafından muayenehanede lokal anestezi altında yapılabilecek basit bir işlemdir.

İmplantın üzerine yapılan diş , doğal dişiniz gibi görünür. Bu tedavi, insanlık tarihi kadar eskilere dayanan bir uygulamadır. Tarihinin çeşitli kademelerinde insanlar, çene kemiği üzerine diş görevini görecek parçalar monte etmeyi bir çözüm olarak görmüşlerdir.

İmplant tedavisinin avantajları

  • Eksik dişlerin tedavisinde köprü uygulamasında olduğu gibi komşu dişlerin kesilmesini gerektirmez.
  • İmplant diş, kök görevi görür. Doğal diş gibi rahatça yiyebilmeyi ve içebilmeyi sağlar.
  • Doğal diş formundadır. Daha iyi bir estetik görünüm kazandırır.
  • Çiğneme fonksiyonlarının tam olarak yapılabilmesini sağlar.
  • Çene kemiği erimelerini azaltır.
  • Uzun süreli kullanıma sahiptir.

Kimler implant tedavisi yaptırabilir?

İmplant tedavisi 18 yaşını aşmış, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Uygulamadan önce çene yapısının ve kemik yapısının uygunluğu belirlenir.

Klinik 19, güzel ve sağlıklı gülüşler için implant tedavisi ile de çözümler sunmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişim kurabilirsiniz!